Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bilinçaltı çalışmaları Genel 

Yedi Çok Yaygın Kabus ve Bilinçaltı MesajlarıKabuslar bilinçaltında saklı korku veya endişeleri gösterir. Bilinçaltında gizli inançlar, düşünceler ve duygular depolanır. Uyku ve uyanıklık döngüsünü de ayarlayan bilinçaltı rüyalardan da sorumludur. Uyku haline geçildiğinde oldukça aktif kalır ve bizimle iletişime geçer. Bu iletişimi semboller kullanarak kurar. Bu semboller aracılığıyla rüyalarımızda kendimizi enteresan olayların ve görüntülerin içinde buluruz. Bu semboller bazen oldukça rahatsız edici olabilir ve biz bunları kabus olarak nitelendiririz ama gerçekte bunların ne anlama geldiğini bilmek kendimizi tanımak açısından çok faydalıdır. Hepimizin hayatımızda en az bir kere gördüğü ortak sembollerden oluşmuş kabuslar vardır. Şimdi bunlardan en sık rastlanan yedi tanesini tek tek ele alıp ne anlama geldiklerine göz atalım:

1. DİŞLERİN DÖKÜLMESİ: Rüyanda her şey yolunda giderken tam ağzına bir şeyler attığın anda dişlerin tek tek dökülmeye başlar. Bazen 1-2 dişin düştüğünü ve çoğu zaman da tamamının birbiri ardına döküldüğünü görüp paniklersin. Dişlerin dökülmesi hayatta bir şeylerin seni güçsüz ve çaresiz bıraktığını gösterir. Kontrol edemediğin bir durum seni sıkmaktadır. Aynı zamanda; bu sembol sana yakın olan bir şeyi kaybetme korkusu olarak da yorumlanabilir. Bazen hayatta düzeltemeyeceğimiz veya kontrol edemeyeceğimiz durumlarla karşılaşabiliriz ve yapmamız gereken akışına bırakmak ve teslim olmaktır. Bu durumun da geçici olduğunu bilerek korkuya yenilmeden sakinlikle teslim olabilmek en doğru yaklaşımdır.

2. ARABANI KAYBETMEK: Rüyanda arabanı hep park ettiğin yere gidersin ve bir bakarsın ki orada yok. Aramaya başlarsın ve panikle hiçbir yerde onu bulamazsın. Ayrıca bazen tanıdık yerlerin yabancı görüdüğünü ve kaybolduğunu da hissedebilirsin. Bu kabustaki araba sembolü seni harekete geçiren içsel gücünü gösterir. Dolayısıyla arabayı kaybetmek amaçlarına ya da hedeflerine ulaşamayacağın endişesi veya ulaşma konusunda isteksizliğini gösterebilir. Böyle bir rüya görürsen işin, ilişkin veya hayatının bir alanında fazla yük veya sorumluluk aldığını fark etmenin zamanı gelmiş demektir. 2.30 Biraz da rahatlamaya ve yükü başkalarına da devretmeye istekli olmalısın.

3. OKUL VE SINAVLAR: Rüyanda okuldaki önemli bir sınava hızla yetişmeye çalıştığını ama bir türlü başaramadığını görürsün. Ayrıca, okul ve çevresi ya da okuldaki arkadaşlarında sana yabancı ve ters davranabilirler. İçten içe sınava girsen bile hiç hazır olmadığını hissedersin. Böyle sıkınılı bir rüyanın genel teması işinle veya yapmakta olduğun görevinle ilgili endişelerindir. Aşırı yük alarak çalışıyor olabilirsin. Doğru planlama yapamadığın için iş yükün seni çok yoruyor olabilir. Bu nedenle üzerindeki yükü iyi bir planlamayla azaltmalı ve hayatın tadını çıkarmaya daha fazla zaman ayırmalısın.4. ÇIPLAKLIK: Rüyanda bir sokakta yürürken veya bir grup insanın içindeyken birden çırılçıplak olduğunu fark edersin. Aynı zamanda herkesin sana ayıplayarak baktığını veya alay ettiğini görürsün. Bu sıkıntılı rüya seni rahatsız eden bazı sırlar sakladığını gösterebilir. Bu sırların başkaları tarafından anlaşılacağından korkuyor olabilirsin. Diğer bir yorum da bir insanla yaşadığın gergin bir halin, o insanın seni yanlış bir şekilde yargılamasından kaynaklanıyor olmasıdır. Bu şekilde yanlış anlaşılmaktan çok mutsuz hissediyor olabilirsin.

5. YAĞMUR, KASIRGA, FIRTINA, HORTUM: Rüyanda deniz kenarında huzurlu bir ortamda iken bir anda aşırı sert bir yağmurun, hatta hortumun ortasında kalırsın. Kaçmaya veya saklanmaya çalışırsın ama bulutların üzerine üzerine geldiğini görürsün. Çaresizlik ve korku içinde kaçarsın. Bu rüyadaki fırtına sembolü üzerine üzerine gelen ve seni sıkan bir kişiyi veya olayı gösteriyor olabilir. Bu kişi veya olay sana taşıyabileceğinden daha ağır sorumluluklar yüklüyor ve bu da seni çok yoruyor olabilir. Böyle bir kişi, iş veya durum varsa ya ondan uzaklaşmalı veya konuşarak bu durumun sendeki negatif etkilerini anlatmalısın.

6. KOVALAMACA: Bu rüyadaki kaçma kovalama romantik bir ilişkiyle alakalı değil. Burada hayali ama tehlikeli birisinin seni kovaladığını görürsün. Elinde bir silah veya öldürücü bir başka alet taşıyor olabilir. Kaçmaya çalışırsın ama ya koşamazsın ya da yeterince hızlı olamazsın. Kovalayan kişi sana hızla yaklaşırken genellikle nefes nefese uyanabilirsin. Bu rüyadaki kovalayan tehlikeli kişi hayatındaki bir travmayı sembolize eder. Bu travma geçmişten gelmektedir ve senin üzerindeki etkisi hala sürmektedir. Bilinçaltında bu travma yersiz korkular veya endişeler olarak kendini gösterir. Bu rüyanın bir diğer anlamı kararsızlık olabilir. Önemli bir konuda kararsız kaldığın için stres yapıyor olabilirsin. Bir an önce zihnini netleştirip ertelediğin konuda kesin bir karara varırsan bilinçaltın çok daha rahat olacaktır.

7. ÖLDÜĞÜNÜ GÖRME: Korku veren rüyaların belki de en çarpıcısı kendi ölümünü görmektir. Rüyanda kendini ölmüş vaziyette tabutta yatarken görürsün veya kendi cenazen için toplanmış insanları bile görebilirsin. Bu rüyanın anlamı hayatında önemli bir değişim döneminde olduğundur. Bu öyle bir değişim olabilir ki sonunda eski hayatındaki sen sembolik olarak ölüyorsundur. Ölüm enerjinin büyük dönüşümüdür ve yok oluş değildir. Bu rüya korkutucu olsa da aslında değişimin hayatın doğal bir parçası olduğunu anlamanı ve bunu sevgiyle kabul etmeni anlatıyor. Değişime direnç göstermek seni daha büyük sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden yeni olanın yaşamına girmesi için eskini ölmesi gerektiğini sakın unutma.

Rüyaları bilinçaltının gizlerini anlamak için gerekli semboller dizisi olarak görürsen hiçbirini kabus olarak nitelendirmezsin. Korkutucu olsa da hepsi aslında hayatındaki anlaman gereken veya aşman gereken noktaları sana göstermeye çalışıyor. Bir rüya günlüğü tutarak sık karşılaştığın temaları yakalarsan senin hayatın için özel anlamlarını da yakalayabilirsin. Daha sık mutlu rüyalar görmen dileğiyle…Kaynakça:
1. https://www.learning-mind.com/what-does-it-mean-when-you-die-in-your-dream/
2. https://www.learning-mind.com/teeth-falling-out/

İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz