Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ruhsal farkındalık 

Walt Disney Metoduyla HAYALLERİNİZE KAVUŞUN!
Yaratıcılık denince akla ilk gelen kişilerden biri kuşkusuz Walt Disney. Bugün Walt Disney imzası ile yapılan çalışmalara baktığımızda bunun basit bir hayal kurmanın çok ötesinde olduğunu görebiliriz. 1994’de NLP uzmanı Robert Dilts, Disney stratejisinin çalışma modeli çıkardı ve kişisel gelişimle uğraşan herkesin kullanımına sundu.
Metot, hayal kurmak, sıra dışı fikirler bulmak ve mevcut problemlere çözümler üretmek için kişinin zihin kapasitesini arttırmayı hedefliyor. Kısaca anlatmak gerekirse, Walt Disney’in başarısı hayallerin gerçeğe dönüşürken hangi aşamalardan geçtiğini tespit etmek ve iş arkadaşlarını bu aşamalara uygun olarak yönlendirmekti. Biz bu videoda metodu tek kişinin kullanacağı biçimde sunacağız.
İster kişisel gelişim yönünde içsel bir adım atmak olsun isterse somut bir iş ortaya koymak olsun plan yaparken şu üç rolü oynamaya ihtiyaç duyarız.
Bunlar: 1. Hayalci
2. Planlayıcı
3. Eleştirmendir.
Şimdi yapacağımız çalışmada her rol için ayrı bir alan belirleyin. Örneğin önünüze üç sandalye koyabilir ve bunların üzerine hayalci, plancı ve eleştirmen yazan kağıtlar yapıştırabilirsiniz. Çalışmamız sırasıyla hayalci, plancı ve eleştirmen sandalyelerine oturarak o role uygun şekilde düşünmekten ibarettir.İsterseniz rollere detaylıca göz atalım.
1. Hayalci:
Hayalci rolünü oynarken kendimize hiç bir sınır koymadan zihnimizin fikirler üretmesine izin veririz. Bu aynı zamanda gündüz düşü dediğimiz haldir. Normalde bir zaman sonra kendimize “Amma da uçtun ha” diyeceğimiz tüm hayaller bu roldeyken ifade edilir. Örneğin kendimize şöyle sorular sorabiliriz.
“Gerçekten hayatta yapmak istediğim şey nedir?”
“Yaparken beni en çok heyecanlandıran iş nedir?”
“Hayal kurmak için sınırsız zamanım olsaydı neyin hayalini kurardım?”
“Eğer elimde sihirli bir değnek olsaydı neleri hayatıma getirirdim?”
“Yeterli para, zaman ve kaynağım olsaydı hemen şimdi ne yapmaya başlardım?”
“Hayalimdeki işi, ilişkiyi, projeyi veya her ne istiyorsam o şeyi ne kadar büyütebilirim veya güzelleştirebilirim?
Hayalci sandalyesindeyken sınırsızca düşünün. İçinizden bu hayalin gerçekçiliğini sorgulayan, onu eleştiren tüm düşünceleri bir kenara bırakın. Hatırlayın ki şu an hayalci sandalyeniz oturuyorsunuz ve bu noktada ne kadar absürd olursa olsun tüm hayaller seslendirilebilir. Hayalinizi tam olarak kurduktan sonra derin bir nefes alarak onu son bir kez gözden geçirin. Artık planlayıcı sandalyesine geçebiliriz.2. Planlayıcı
Şimdi hayalimize gerçekçi bir bakış açısıyla bakacağımız planlayıcı sandalyesine oturuyoruz. Oturduğumuz yeri değiştirdiğimizde planlı, gerçekçi bir role bürünüyoruz. Buradaki amacımız artık hayali gerçekleştirmek için uygulanabilir bir eylem planı ortaya koymaktır. Bu aşamada aklımıza gelen tüm düşünceler yapıcı ve planı gerçekleştirmeye yöneliktir. Örneğin kendimize şöyle sorular sorabiliriz.
“Bu fikri gerçeğe dönüştürmek için elimdeki kaynaklar nelerdir?”
“Mevcut becerilerim bu işi yapmaya yeterli mi?”
“Nasıl bir eylem planına ihtiyaç duyuyorum?”
“Fikri hayata geçirmek için ne kadar zamanım var?”
“Önümde bu işi yapmak için hangi aşamalar bulunuyor?”
” Her bir aşama için ne kadar vaktim ve kaynağım var?”

Burada oturduğunuz müddetçe hayalinizi hayata geçirmeye odaklanın. Tamamen pratik ve mantıklı bir tutum benimseyin. Bu sırada elinizde bir defter olsun. Buna yapacağınız işin planını veya akış şemasını çizebilirsiniz. İşin yürümesi için, eğer varsa, konuya dahil kişilerin adı ve alacakları görevleri de defterinize yazın. Artık eleştirmen sandalyesine geçebiliriz.3. Eleştirmen
Eylem planımızı iyice belirledikten sonra artık onu eleştirebiliriz. Eleştirmen düşünme modeli planımızı uygularken nasıl sorunlarla karşılaşacağımız ve bunların nasıl üstesinden gelebileceğimizle alakalıdır. Bu sandalyede otururken planımızın zayıf noktalarını tespit edip gidermeye çalışırız. Bu aşamada kendimize şöyle sorular sorabiliriz.
“Bir aşamayı geçtiğimde onu geçtiğimi nasıl test edebilirim?”
“Planım hangi noktada ters gidebilir?”
“Gözden kaçırıyor olduğum bir şey var mı?”
“Planımda uygulanamaz olan bir kısım mevcut mu?”
“Planımın zayıf yönleri nelerdir?”
Bu aşamada artık somut planlara dönüşmüş hayalimizi yakından inceleriz. Önümüzdeki zorluklar, problemli veya beklenmedik kısımlar üstüne düşünürüz. Gözden kaçırmış olabileceğimiz veya planlama kısmında üstünkörü geçtiğimiz yerleri tespit ederek planın işleyişini güçlendiririz.SONUCA ULAŞMA
3 aşamadan da geçtikten sonra artık elimizde hayalimiz, onu gerçekleştirmek için bir eylem planımız ve eksiklerin giderildiği bir bakış açısı bulunmaktadır. Artık elimizde arzumuzu hayata geçirmek adına çok somut bir dayanak noktası bulunmaktadır. Eğer tüm aşamaları hakkını vererek yaptıysak ne istediğimizi ve nasıl adım atacağımızı biliriz. Bu ise tüm başarıların başlangıcıdır.Kaynakça:
(https://www.designorate.com/disneys-creative-strategy/)
(https://www.mycoted.com/Disney_Creativity_Strategy)
(http://www.1000ventures.com/business_guide/crosscuttings/creativity_disney_strategy.html)
(http://www.managetrainlearn.com/page/the-disney-creative-strategy)

Yazan: Cem ÇİLOĞLU

Seslendiren: Didem ÇİLOĞLU

İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz