Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kişilik testleri 

UYKU POZİSYONUNUZ KİŞİLİĞİNİZ HAKKINDA NE SÖYLÜYOR?
Bir insanı tanımanın pek çok farklı yöntemi var. Onun alıştığı uyku pozisyonuna bakmak bu yöntemlerden birisi. Uyurken aldığımız pozisyon bizim içe dönük, dışa dönük, özgüvenli veya başkalarına kolay güvenme gibi özelliklerimizi gösterir. Nasıl ki beden dilimiz hakkımızda bazı ipuçları gösteriyorsa uyku pozisyonları için de aynı şey geçerlidir. Hatta uyku pozisyonları bizim hakkımızda daha çok bilgi verir. Çünkü beden dilinin aksine onu bilinçli olarak kontrol edemeyiz.

Uyurken aldığınız pozisyonun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız hemen şu 6 uyku pozisyonunu inceleyelim.

1. Fetüs pozisyonu

Bu pozisyonda anne karnındaki bebeğin duruşunu taklit ederiz. Fetüs pozisyonu en çok kullanılan pozisyonlardan biridir.

Hayattan beklentiniz öncelikli olarak rahatlık ve güvenlik ise uyku için bu pozisyonu tercih etmeniz olasıdır. Bu pozisyonda uyuyan kişi dünya ile arasına bir bariyer koymak ister. Güvende olmak onun en önem verdiği şeydir. Bu kişi aynı zamanda sert görüşünün ardındaki duyarlı yanını saklamak istiyor olabilir.
Fetüs pozisyonu genelde içe dönük kişilerin tercihidir. Bu kişilerin kendini bir başka kişiye veya topluluğa açması başkalarına nazaran uzun sürebilir.

Uzun süre fetüs pozisyonunda yatmak kalp, mide ve akciğerlere basınç uygulayabilir. Bu nedenle hangi yanınıza yatmayı tercih ediyorsanız arada diğer tarafın üstüne yatmak faydalı olabilir.

2. Kütük pozisyonu

Bu pozisyonda yan tarafımızın üzerine yatarız ve kollar yanlarda, vücuda paralel durur.

Kütük pozisyonunda uyuyanlar sosyal çevreleri geniş, nitelikli insan gruplarından hoşlanan kişilerdir. Onlar adeta birer sosyal kelebektir. İnsanlara kolayca güvenen bu kişiler aynı zamanda kandırılmaya da çok açıktırlar.

Bu pozisyonda yatan kişiler sağlık açısından çok şanslılar. Kütük pozisyonunda omurga dik durduğu için bu kişilerde sırt ağrısı pek görülmez.

3. Uzanma pozisyonu

Bu pozisyonda yan tarafımızın üstüne yatarız. Eller bir şeye uzanıyormuşçasına öndedir.

Uzanma pozisyonunda yatanlar çelişkili bir karakter yapısına sahiptir. Bir yandan yeni deneyimlere açıktırlar. Öbür yandan kuşkucu ve sakıngan bir tavırdadırlar. Aynı uyudukları pozisyon gibi hep bir şeylere ulaşma hedefleri vardır. Kendilerine hep yüksek hedefler belirlerler ve karar verirken hiç acele etmezler. Bu pozisyonda uyuyanlar kararlarının olumlu ve olumsuz yönlerini sürekli tartmak ister. Ancak tamamen ikna oldukları işlere girişirler. Bir kere başladıkları işi bitirmeden bırakmazlar.
Bu pozisyonda yatan kişilerde reflü ve uyku apnesi sorunları daha sık görülür.

4. Asker pozisyonu

Bu pozisyonda sırt üstü yatarız. Kollar yanlarda bedene paraleldir.

Asker pozisyonunda yatanlar genelde sakin ve mesafelidir. Kendi başlarına vakit geçirmekten hoşlanırlar. Meseleleri büyütmek onlara göre değildir. Her işlerini sakince ve kontrollü biçimde yapmaktan keyif alırlar. Kendileri ve yakınları için yüksek hedefler belirlerler. Detaycı ve titiz yapılarına başkalarının da ayak uydurmasını isterler.

Bu pozisyon sırt için çok iyi olsa da horlama ve uyku apnesine yol açabilir.

5. Deniz yıldızı pozisyonu

Bu pozisyonda sırt üstü yatarız. Kolları açık vaziyette başın iki yanındadır.

Deniz yıldızı insanları herkesin çok hoşlandığı sevgi dolu insanlardır. Onlar zor anlarda hemen yardımınıza koşar ve derdinizi sonuna kadar dinler. Genelde yardımlarından dolayı övülmeyi sevmez. Dikkatlerin üzerlerine çekilmesini istemezler. Eğer böyle uyuyan biri arkadaşınız veya eşiniz ise kendinizi şanslı sayabilirsiniz.
Asker pozisyonunda uyuyanlar gibi deniz yıldızları da sesli horlamayabilir ve uyku apnesi sorunu yaşayabilir. Eğer bu pozisyonda uyuyorsanız arada farklı pozisyonlara geçmeyi deneyebilirsiniz.

6. Serbest Düşüş pozisyonu

Bu pozisyonda kişi karnının üstüne yatar. Baş bir yana çevrilir. Kollardan biri yastığın altında veya üstündedir.

Serbest düşüş insanları genelde özgüvenli, dışa dönük ve sözünü sakınmayan kişilerdir. Bu eğlenceli kişiler girdikleri ortamlarda küçük bir parti havası estirirler. Onlar ayrıca gerilimli ve hızlı bir şekilde heyecanlanabilen bir yapıdadır. Dışa dönük halleri aslında içlerindeki narin karakteri gizlemek içindir. Eleştirileri ciddiye alırlar. Onları tam anlamıyla tanımak için hem dış hem de iyice sakladıkları iç alemlerine ulaşmak gerekir.

Bu pozisyonda uyumak sindirime yardımcı olduğu için faydalıdır.

Peki siz hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Uyku pozisyonunuz saydığımız özelliklerle eşleşiyor mu? Yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Sevgi ve ışıkla kalın.


İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz