Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Bu sözleri dinle 

Sıkıntını hafifletmek için bu sözleri dinle – Hayatı kolaylaştıracak dört tavsiyeHAYATI KOLAYLAŞTIRACAK DÖRT TAVSİYE

1. NEFES AL: Hayat üstüne üstüne geldiğinde nefesin daralır ve sanki göğsünün üzerinde bir yük varmış gibi hissedersin. Bu yüzden ilk yapman gereken kendine derin nefes almak için zaman tanımak. Camı aç, gözlerini kapa ve üç kez derin nefes al. Nefesini alıp verirken sekize kadar say. Sonra gökyüzüne bak. Bulutları, geceyse yıldızları, gündüzse güneşi, uçan kuşları gör. İçine ferah bir güzelliğin dolmaya başladığını hisset.

2. TÜM DUYGULARI KUCAKLA: Dikkatini içinde bulunduğun ana odakladığında isimlendirmeden ve yargılamadan ne hissettiğini görmeye çalış. Tüm duygular ne kadar zorlayıcı veya sıkıntı verici olsa da geçicidir. Bunu sakın unutma. Şu anda içinde bulunduğun duygu haline farkındalıkla bakarsan geçici ve değişken doğasını göreceksin. Sakinlikle duyguları kabul içinde kal. Zorlayıcı duyguları yağmur gibi düşün. Yağmurdan kaçma; bırak tüm varlığın ıslansın. Yağmur dinecek; sonra etrafı huzurlu bir toprak kokusu kaplayacak ve çok rahatlamış hissedeceksin.

3. HAYATIN SU GİBİ OLDUĞUNU UNUTMA: Hayat su gibi akışkan, değişken ve süreklilik halindedir. Hayatla savaşmak yerine onun dalgalarıyla akmayı seç. Akıntıya karşı yüzmektense akıntıyla birlikte yol almayı seç. Bu arada etraftaki tüm manzaranın tadını çıkar. Bu bir yolculuk ve bu yolculukta hayatla birlikte ve onunla uyumlu adımlar at. Sana getirdiklerine merakla ve heyecanla sarıl. Senden götürdüklerinden sevgiyle ve minnettarlıkla uzaklaş. Gelenler, gidenler, başlayanlar, bitenler; sonsuz bir med-cezir… Su gibi ol; sende akışta; değişerek ve sürekli yolda olduğunu bilerek…

4. DÜŞÜNCELERİNE KULAK VER AMA SEN ÇOK DAHA FAZLASISIN: Zihin gün içinde binlerce düşünce üretir. Hiç susmayan, geveze, vesveseli ve abartmayı seven zihin…Kendini tek zihin hapishanesine kilitleme. Kendi zihnini yönetebileceğin güçte olduğunu hatırla. Olumlu ve yararlı düşünceleri seçebilir; yanlış olanların seni etkilemesine dur diyebilirsin. Zihnin üzerindeki tüm yönetim gücü senin elinde. Her düşünceye pirim verme; seçici ol ve otoriter davran. Kaygı dolu, sürekli tekrarlayan, başkalarına ait, kendi öz benliğinden çıkmayan düşünceleri dinle ama kabul etme. Kabul etmemek senin elinde. İradenin gücünü hisset. İradenin sonsuzluğun ışığıyla kutsanmış. Sen çok güçlüsün ve gücünü düşüncelerin üzerinde hakimiyet kurarak olumlu yönde kullanabilirsin.

 

Yazan: Didem Çiloğluİlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz