Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Genel Ruhsal farkındalık 

KENDİNİ SEVİYOR MUSUN? ÖZ SEVGİ İÇİN 4 GEREKLİ ADIM
KENDİNE ZAMAN AYIR VE KENDİNE ÖZEL İLGİ GÖSTER:
Birinci adım kendi isteklerin ve kendi hayallerini gerçekleştirmek adına özel zamanlar oluşturmak. Evet, kendinle baş başa kalabilmek için randevu ayarlamalısın. Bunu düzenli olarak yapmanın sana uzun vadede ne kadar iyi geleceğini şu an tahmin edemiyor olabilirsin ama bil ki kendine zaman ayırmak kendini sevmenin ilk adımı. Her hafta bir gün ve belirli saatlerin olsun. Bu saatlerde ne olursa olsun kendinle kalmaya söz ver. İlk zamanlar ne yapacağını bilemeyebilir; hatta sıkılabilirsin. Hemen pes etme. Yapabileceğin şeyler bulmak için yaratıcılığını kullan. Bu zaman sırf bakımın için harcanabilir. Spor yapabilirsin. Fiziksel olarak olabileceğin en iyi halinde olmak kendini sevmenin bir yönüdür. Bunun için gerekli bakıma zaman ayırman seni o anda bile mutlu edecektir. Ruhuna iyi gelecek meditatif çalışmalar yapabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir ve ruhsal yönden güç veren kitaplar okuyabilirsin. En güzeli bir defter edinip kendinle baş başa kaldığında duygularını sözlere dökmektir. Kendinle kaldığın bu özel saatleri gittikçe daha çok sevmeye başladığını göreceksin.ÖZ SEVGİ İÇİN İKİNCİ ADIM:
KENDİNİ SEVMENİN ÖZEL BİR YOLU OLARAK KİTAP OKUMAK:
Kendine değer vermenin belki de en güzel yolu ruhunu geliştirecek ve dünyada var oluşunu anlamaya yardımcı olacak bilgilere kendini açmak. Bilgiyi en rahat alabileceğin kaynaklardan biri kitaplar. Hayatın kargaşasından sıyrılıp odana veya sessiz bir ortama çekilerek ruhundaki açmazlar çözecek kişisel gelişim kitaplarına zaman ayırmaya başlamak hayatının vazgeçilmezi haline gelmeli. Eğer okuma alışkanlığını geliştirmediysen günde 10 dakika ayırarak başlayabilirsin. Bu süreyi zamanla beşer dakika olarak arttır. En hayırlı ruhsal rehberin bu kitaplar olsun. Okuduklarınla yaşadıklarını kendi içinde değerlendirmeye çalış. Kitapçıların kişisel gelişim, metafizik veya parapsikoloji bölümlerinde bu kitapları bulabilirsin. Benim kişisel gelişim yolumda ruhuma ışık tutan kitapların listesini ekranda gösteriyorum. Ayrıca bu listeyi videonun açıklama kısmında da bulabilirsin.RUHUMA IŞIK TUTAN KİTAPLAR:
1. Eckhart Tolle- Şimdinin Gücü, Şimdinin Gücü Uygulama Kitabı, Dinginliği Gücü, Var Olmanın Gücü, Yeni Bir Dünya, Hayatla Bütünleşmek
2. Don Miguel Ruiz- Dört Anlaşma, Beşinci Anlaşma, Korkunun Ötesi, Ateş Çemberi, Ustaca Sevmek
3. Louise Hay- Düşünce Gücüyle Tedavi, Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri, Sağlıklı Yaşam İçin Kendini Sev, Pozitif Gücün Büyüsü
4. Micheal Newton- Ruhların Yolculuğu, Ruhların Kaderi, İkinci Yaşamın Sırrı, Hayatlar Arası Hayat
5. Dolores Cannon- Ölümün Ötesi, Hatırlanan Beş Yaşam
6. Osho- Beden İle Zihni Dengelemek, İnsan Kendinin Aynasıdır, Kader, Özgürlük ve Ruh
Yaşamın Anlamı Nedir?
7. Robert Schwartzman- Cesur Ruhlar
8. Bruce H Lipton- İnancın Biyolojisi, Balayı Etkisi
9. Dr. Wayne W. Dyer- Niyet Etmenin Gizli Gücü, Dengede Olmak, Kendin Olmak
10. Jerry Hicks , Esther Hicks- Yeter ki İsteyin!, Yeni Bir Başlangıç, Çekim Yasası
11. Neale Donald Walsch- Tanrı İle Sohbet Serisi, Varlık ve Doğru Yaşam
12. Ramtha- Eşruhlar, Doğumun ve Ölümün Gizemi, Olağanüstü Olana Uyanmak
13. James Allen McCarty , Carla Rueckert , Don Elkins- Ra Bilgileri (4 kitap)
14. Lee Carroll (Kryon)- Yuvaya Yolculuk, Gaia Etkisi, İnsan Ruhu, İnsan Akaşası, İnsanlığın Yeniden Ayarlanışı
15. Tom Kenyon- Hathor Bilgileri, Büyük İnsan Potansiyeli- Kendi Işığınızda Yürümek, Büyük Değişim
16. Masaru Emoto- Suyun Gizli Mesajı, Evrenin Sudaki Şifreleri, Suyun Bilinmeyen Gücü
17. Joe Vitale- Zero Limit: Antik Hawai Ho’oponopono Öğretisi, Uyanış Kursu, Çekim Yasası Sırrı
18. Steve Rother Grup- Yuvaya Hoş Geldiniz, Ruhsal Psikoloji-On İki Temel Yaşam Dersi, Hatırla
19. Deepak Chopra- Başarının 7 Spirütüel Yasası, Sırlar Kitabı, Süper Beyin, Yaşamsal Zenginlik Yaratmak
20. Kiara Windrider- Aydınlanma Fenomeni, Sonsuzluğa Açılan Kapı, İahi Nur
21. John L. Payne- Omni Yaradılışın Dört Prensibi, Bireylerin Ailelerin ve Ulusların İyileşmesi
22. Darel Rutherford- İnancın gücü, Evren Daima Evet Der
23. Stephen R. Covey- Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, 8’inci Alışkanlık- Bütünlüğe Doğru
24. Guy Finley- Vazgeçebilmek, Sevebilmek
25. Joseph Murphy- Bilinçaltının GücüÖZ SEVGİ İÇİN ÜÇÜNCÜ ADIM:
ŞÜKREDEREK KENDİNİ VE YAŞADIĞIN ANI TAKDİR ET
Şükretmek içinde bulunduğun anın ve kendi öz benliğinin olumlu yönde onaylanmasının en etkili yoludur. Dikkatini ve odak noktanı olumlu olana döndürmenin en etkin yoludur. Eğer zihnin hep eleştiriye, olumsuzluğa ve yanlış giden şeylerin üzerinde etkisini odaklıysa tüm etkilerin içinde kendine karşı olumlu duygular beslemen hemen hemen imkansızdır. Oysa dikkatini odakladığın her şey seni enerjisel olarak içine çeker ve algını kendi titreşimine göre şekillendirir. Bu şekillendirme uzun süre devam ettiğinde kendine artık olumlu durumlar çekemez olursun ve öz sevgin de bununla bağlantılı olarak azalmaya başlar. Şükretmeyi öyle gelişigüzel bir şekilde yapmak yerine günlük hayat planının bir parçası haline getirirsen üzerinde olumlu etkileri hemen fark etmeye başlarsın. Genellikle çok olumsuz bir örnekle karşılaştığında senin hayatında bu olmadığı için şükrettiğini fark ettin mi hiç? Mesela çok hasta birini görünce “Allah’a çok şükür; sağlığım yerinde” dediğini fark ettin mi? Bu şükretmenin en kötü yoludur ve maalesef olumlu bir enerjiyi değil de olumsuzluğu çekmektedir.

Bu yüzden şükretmenin doğru bir uygulama olarak nasıl yapılması gerektiğine bakalım:
1. Her gün ve düzenli yapılmalı.
2. İyi etkiler veya kötü etkiler bırakan olaylarla tetiklenerek yapılmamalı.
3. Mümkün olduğunca saf bir niyetle ve zihinle yapılmalı.
4. Kendine duyduğun sevgiyi temel alarak bu niyetini güçlendirecek şekilde ifade edilmeli.
5. Yaşadığın anın güzelliğini fark edecek şekilde farkındalık içermeli.
6. Yazarak güçlendirilmeli; bu yüzden şükür günlüğü tutulabilir.

Şükür günlüğü tüm olumlu duyguların kaynağı bir defter gibi düşünülebilir. Her gün tek bir olumlama veya şükür cümlesi bile yazman yeterli. Deftere o günün tarihini yazarak yaparsan bu duyguların hayatını zamanla nasıl dönüştürdüğünü görmen için bir ayna tutması açısından çok güzel olur. Şimdi deftere yazdığım bir örnekle devam ediyorum…

17. Haziran. 2019
Yüce Allah’ım (Her şeyin özü ve kaynağı YARADANIM) (nasıl bir hitap istersen) sağlıkla var olduğum bu muhteşem beden için şükürler olsun.
Yaşamımın mucizelerle dolu örgüsüne teşekkür ederim.
Ben sevgiyi sınırsızca alan ve veren bir insanım.
Bu sonsuz kaynakla beslenerek her geçen gün bolluğa, berekete ve huzura ulaşıyorum.
Gören gözlerim, dokunan ellerim, düşünebilen beynim, hücrelerimi besleyen yaşam enerjisine şükürler olsun.
Kalbim sevgiyle açılırken benden çıkan ve bana dönen hayırların kaynağı olmayı kabul ediyorum.ÖZ SEVGİ İÇİN DÖRDÜNCÜ ADIM:
BEDENİN RUHUNUN AYNASIDIR; FİZİKSEL GÖRÜNÜMÜNÜ SEVGİYLE KUCAKLAMAK
Günümüz medyası nasıl görünmemiz gerektiği konusunda kendi anlayışını sürekli zihnimize dayatmakla meşgul. Bu özellikle yapılan bir çalışma çünkü bunun üzerine dönen para sömürüsüne dayalı bir endüstri var. Kendilerince güzel görünmenin kodlarını yazan bu piyasa maalesef sağlıksız bir zayıflık üzerinde duruyor. Öyle ki bir çok insan bu kodlara uymayan bir görüntüye sahip olmadığı için kendini beğenmiyor ve sevmiyor. En kötüsü ise bu görünümle beğenilmeyeceklerine de inandırılmış durumdalar. Görünüm yüzünde aşağılama, eleştirilme, acımasızca kabul görmeme konusunda toplumumuz çok sert etkiler almış durumda. Kendini sevmemenin temelinde görünümünden hoşnut olmama en önemli sebeplerin başında geliyor. İşte burada da farklı bir bakış açısına ihtiyacın var. Zihnine boca edilen onlarca imajın zihin programlaması olduğunu fark et. Şu anda kendi beğenin sandığın bir çok beden şekli veya görüntüsü sana ait değil. Filmlerde, müzik kliplerinde, reklamlarda veya çevrende okuduğun bir magazin haberinde bu imajın pompalanmasıyla edindiğin çarpık bir güzellik anlayışın olabilir. İlk önce bunu fark etmeye çalış. İçindeki estetik anlayışına ulaşabilmen için bile bu zihin programından sıyrılman gerekiyor. Herkesin tamamen kendine ait bir güzellik anlayışı olduğu bir gerçek. Öncelikle herkesin beğendiği varsayılan prototip kadın ve erkek imajlarını aklından silmelisin. Bunların hiçbirisi doğru değil. İkinci olarak bu prototip yani bir örnek yaratılmış imajlarla kendini kıyaslamayı bırak. Onların beden görünümüne kendini benzetmeye çalışmaktan vazgeç. Rahat ve sağlıklı hissetmeyi ön plana al. Nasıl rahat hissediyorsan öyle giyin. Temizlik giyiminden ve görünümünden çok daha önemli. Güzel kokmaya özen göster. Sağlıklı bir kiloda ol ve kilonla ilgili yorumların etkisinde kalma. Çoğu kişinin zihninin görünümle ilgili yanlış programlandığını artık biliyorsun; bu yüzden onların yorumlarının senin üzerinde bir etkisi olmaması lazım. Kısacası erkeksen baklavaları; kadınsan sıfır bedeni unut ve aklından sil. Bunlarla ilgili zorlama egzersizlerden ve yeme düzenlerinden uzaklaş. Kendini bedeninin her haliyle sev ve kabul et. Bedenin muhteşem bir düzende işleyen olağanüstü bir makinedir; ona hak ettiği sevgiyi, bakımı ve saygıyı göster. Bedenine duyduğun sevgi hücrelerine şifa enerjisi gönderir ve özgüvenini de arttırır. Görünümünü sevmene katkısı olacak şu olumlamaları da her gün tekrarlayabilirsin:
1. Bedenimi her haliyle sevgiyle kabul ediyor ve kucaklıyorum.
2. Bedenime sağlıkla işlediği ve görevini tam olarak yaptığı için teşekkür ediyorum.
3. Fiziksel görüntümü beğeniyorum ve takdir ediyorum.
4. Ruhsal gelişimimin fiziksel bedenime güzellik olarak yansıdığını görüyorum.
5. Güzel ve rahat giyinmeyi, temiz olmayı, bakım yapmayı ve bedenime saygı duymayı seçiyorum.

Son olarak şu sözleri sana söylemem izin ver:
Sen yüce ve sonsuz varoluşun İNSAN OLMA DENEYİMİNİ cesaretle seçmiş sevgi dolu bir parçasısın.
BİR BEDENE girmiş yüce ve sınırsız sevgi ışığısın.
TÜM GÜZELLİKLERİ VE İYİLİKLERİ HAK EDEN sonsuz evrenin çocuğusun.
HER ZAMAN ve HER YERDE sevgi ve ışıkla parlamanı dilerim…

Yazan ve Seslendiren: Didem ÇİLOĞLU


İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz