Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ruhsal farkındalık 

KENDİ GÜCÜNE İNAN! Çünkü Plasebo Sensin-DR. JOE DISPENZA’NIN ALGI DEĞİŞTİREN ÖĞRETİSİ
Pratik ve uygulaması kolay anlatımı ve bir tıp adamı olmasıyla ruhsal konulara yaklaşımı herkesin ilgisini çeken Joe Dispenza’yı tanımanın tam zamanı. Anlattıklarına geçmeden önce bu önemli araştırmacı, doktor ve yazarın Türkçe’ye çevrilmiş iki önemli kitabı olduğunu ve her ikisini de okumanızı şiddetle tavsiye ettiğimizi belirtelim.

Birinci kitap “Kendiniz Olma Alışkanlığını Kırmak”. Bu kitapta Dr. Joe Dispenza size gerçekten nelerin mümkün olduğunu göstermek için kuantum fiziği, nörobilim, beyin kimyası, biyoloji ve genetik alanlarını bir araya getiriyor.

İkinci önemli kitabı ise “Plasebo Sensin”. Bu kitap ise sağlığınız ve yaşamınız için bedeninizde mucizeleri nasıl gerçekleştirebileceğinize ilişkin bir kullanma kılavuzu. Bu videomuzda bu kitabın özde anlatmak istediklerine değineceğiz.

 

Peki Dr. Joe Dispenza kim? Şimdi kısaca bu önemli yazarı tanıyalım: Dr. Joe kayropraktik doktoru diplomasını Life Üniversitesinden yaşam boyu onur derecesiyle almış bir doktordur. Kayropraktik sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale etme yöntemidir. Lisansüstü eğitimi nöroloji, nörobilim, beyin işlevleri ve kimyası, hücresel biyoloji, hafıza oluşumu, yaşlanma ve uzun yaşam konularını kapsamıştır. Ders vermediği ve yazmadığı zamanlarda, Dr. Joe, Washington, Olympia yakınlarındaki kayropraktik kliniğinde hastalarını görmektedir.

 

Şimdi Dr. Joe Dispenza’nın kendi bedenimizle, sağlığımızla ve düşünce gücümüzle ilgi algımızı kökünden değiştirecek bilgilerine doğru bir yolculuğa çıkalım.

 
PLASEBO NEDİR?

İlk olarak plasebo kelimesinin ne anlama geldiğine bakalım. Plasebo, hastalığın tedavisinde aslında hiçbir etkinliği olmayan bir nevi boş kapsül ilaçların hastaya verilerek iyileşmesi sağlanması durumudur. Plasebo Latince kökenli bir kelime olup hoşnut etmek anlamına gelir.  Plasebo, tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir şekilde insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücüne yöneliktir. Bu gücün tam olarak ne olduğunu ve buna nasıl ulaşmamız gerektiğini ise Dispenza kendi hikayesinde yola çıkarak anlatmaktadır.

 

 1. JOE DISPENZA’NIN KENDİ İYİLEŞME YOLCULUĞU:

Dr. Joe, 1986 yılında triatlon yarışı sırasında bisikletine bir arabanın çarpması sonucunda ağır bir trafik kazası geçiriyor. Kaza sonucunda göğüs bölgesindeki 6 omurunda ve bel bölgesinde çok ciddi denilebilecek bir alanda kırıkları oluyor. Birbirinden farklı doktorlarla yapılan görüşmeler sonucu hepsi Joe’nun ameliyat olmazsa asla yürüyemeyeceğini söylüyor. Joe ise ameliyat olmayı reddediyor ve bunu kendi zihninde çözme kararı alıyor. Bunun için günde iki kere iki saat omurgasının tamamen iyileştiğini, zihninde tekrar yürüdüğünü ve özlediği tüm aktiviteleri yaptığını canlandırmaya başlıyor ve kazadan sadece dokuz buçuk hafta sonra bedenine hiçbir şey takmadan hiçbir cerrahi müdahale olmadan yürümeye başlıyor.

 

PLASEBO ETKİSİNİ KANITLAYAN İNANILMAZ HİKAYELER:

Bu hikayelerin bilinmesinin önemi insan zihninin gücüne birinci elden tanık olmamızı sağlaması. Bu sayede Dispenza’nın söyledikleri de daha anlaşılır ve kabule edilebilir hale geliyor.

İlk örneğimiz İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanmış. Savaş sırasında yaralı Amerikan askerlerini tedavi eden Henry Beecher ağrı kesici morfini bittiğinde umutsuzca, askerlere morfin verdiğini söyleyip salin solüsyonu yani tuzlu su verdi.  Askerlerin %40’ı bu tedavinin ağrılarını dindirdiğini belirtti.

İkinci örneğimiz ise Japonya’dan. Japonya’da bir deney yapılıyor ve belirli bir sarmaşık türüne alerjisi olan askerlerin tenlerine aslında zehirli olmayan bir bitki değdiriliyor. Askerler zehirli olduklarını düşündükleri bu bitkiden etkileniyorlar ve tenlerinde kızarıklıklar ve kötü belirtiler oluşuyor. Diğer gruptaki askerler ise gerçekten zehirli olan bitkiyle temas ediyorlar ama onlara bu bitkini zararsız olduğu söyleniyor. Deneklerin hiçbirisinde olumsuz bir belirti oluşmuyor.

Üçüncü örnek ise biraz üzüntülü bir vaka. Dr. Dispenza anlattığı olayda kanser olduğu söylenen bir adamın bu açıklamadan hemen sonra hızlı bir şekilde öldüğünü ama daha sonra yapılan otopside bedeninde kanser bulunmadığı ortaya çıkıyor. Adam maalesef kendisine söylenen haberin etkisiyle olmayan bir kanser yüzünden hayatını kaybediyor.

 
DÜŞÜNEREK İYİLEŞMEK MÜMKÜN MÜ?

Dr. Dispenza bunun mümkün olduğunu hatta bedenlerimizin genetik hastalıkları bile yenebilecek güçte olduğunu kanıtlarıyla gösteriyor. Bedenin kendini onarabilen, bağışıklık sistemini en maksimum düzeyde kullanmasını mümkün kılan kimyasallar üretebilme becerisi var. Herkes gençken veya çocukken nasıl da hızla iyileştiğini, yaralarının çabucak kapandığını, tükenmeyen enerjilerini hatırlar. İşte bedende var olan bu kimyasallar ileri yaşlarda da ihtiyaç duyulduğunda yeniden üretilebilir çünkü bir gen bedenimizde bir kez tanımlıysa ona tekrar dönebilmemiz mümkündür. Bunu yapamamamızın nedeni ise uzun süre stres, gerginlik ve korku yaşayan insanların bu olumsuz duygularla bedenlerindeki o genleri kapatıp uyur vaziyete geçirmeleridir. İyi haber olumlu duygular, derin bir rahatlama hissiyle ve en önemlisi bunu yapabilmenin mümkün olduğuna inanmak bedenin zaten iyi bildiği kendini koruma ve tamir etme gücünü yeniden aktive edebilir. İşte mucize gibi görünen iyileşme vakalarının ve plasebo etkisinin kanıtladığı durum budur.

 

BEDENİMİZ ÜZERİNDE BU GÜCE SAHİPSEK DAHA NELER YAPABİLİRİZ?

İşte Dr. Joe Dispenza’nın asıl algımızı dönüştüreceği ve hepimize sordurmak istediği soru bu:

Eğer ben bedenime düşünerek etki edebiliyorsam bu gücümü tüm hayatımı değiştirmek için de kullanabilir miyim?

Bu sorunun cevabını kesinlikle evet olarak veren Dr. Dispenza bunu yapmanın en etkili yolunun net bir niyetle odaklanarak meditasyon yapmak olduğunu söylüyor. Bunu ise bilinçaltının tekrarla programlanabilen yapısı yüzünden her gün düzenli yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Net bir niyetin öneminde bahseden Dr. Dispenza sadece rahatlamak amaçlı meditasyondan çok hayatta hedeflene şeye odaklı bir meditasyonun daha etkili olduğunu söylüyor. Örneğin şifa niyetiyle yapılan bir meditasyonda kişi kendini tam iyileşmiş halde net bir şekilde gözünün önünde canlandırdığında iyileşmesini sağlayan genleri harekete geçireceğinden bu şekilde odaklı meditasyonların çok daha etkili olduğunu söylüyor. Kişinin niyeti veya ulaşmak istediği hedefi neyse ona odaklanması ve bunu belirli bir disiplin içinde yapabilmesi için günün belirli zamanlarında dünyadan kendisini soyutlayarak meditasyon yapması gerektiğini söylüyor. Burada içsel bir disiplinin çok önemli olduğunu da vurguluyor.

 
KENDİ KENDİNE YÖNLENDİRİLEBİLEN NÖROPLASTİSİTE NEDİR?

İlk önce nöroplastisite kelimesini anlamına bakalım. Nöroplastisite beynin yaşam deneyimlerine cevaben yapı veya işlevinde değişme gitme yeteneği olarak açıklanıyor. Yani beynimizin bu özelliği sayesinde yaşadığımız deneyimlere göre beynimizde kalıcı değişimler yaratabiliyoruz. Beynimizdeki değişimler yeni nöral yollar yaratabilme kapasitemiz ve bunu kendi kendimize veya kendi irademizle oluşturabilme yeteneğimiz. Beynin 20li yaşların ortalarında gelişimini tamamladığı kabul ediliyor ama bu yeni sinirsel bağlantılar oluşturamayacağımız anlamına gelmiyor. Düşünce ve duygu tonunu değiştirerek ve bunda ısrarcı olarak beyinde değişik sinirsel bağlantılar oluşturmak her yaşta mümkün. Bunu yapmanın yolu yaşadığımız deneyimlerin içeriğinde değişimler yaratmak. Bunun için hep yaptığın şeylerin, düşündüğün şeylerin, okuduğun ve dikkatini verdiğin şeylerin değişmesi gerekiyor. Dikkatini neye yoğunlaştırdığın kilit rol oynuyor. Gün boyu dikkatini yoğunlaştırdığın şeylerin bir listesini çıkarmaya çalış. Beynin dikkatini verdiğin şeylere göre sinirsel ağlar oluşturuyor ve ona uygun kimyasallar ve hormonlar üretiyor. Yeni bir hayat istiyorsan özellikle gün boyu yaptığın şeylerde, odaklandığın konularda ve dikkatini yönlendirdiğin şeylerde değişim yapman şart. Bunu yaparken ise bir gün yapıp ertesi gün yine alıştığın şeylere dönersen bir değişimin oluşmayacağını bilmen lazım. 21 gün yeterli gibi söylense de son yapılan araştırmalar 3 ay gibi bir sürenin hatta bazen bundan daha fazla bir sürenin gerekli olduğunu gösteriyor.

 

SÜREKLİ GEÇMİŞİ HATIRLAMAK YERİNE YENİ BİR GELECEĞİ ŞİMDİ VAR KILMAK

Sabah uyanır uyanmaz zihnimiz dün, bir önceki gün ve hatta yıllar öncesi olan olayları hatırlamaya başlar. Olaylarla birlikte duygular da yeniden canlanır. Kendi kendimize sürekli aynı deneyimleri yeniden ısıtıp ısıtıp yaşatırız. Maalesef çoğu kişi olumsuz olayları beyninin içinde bozuk bir plak gibi döndürüp durur. Buradan çıkan duygular o kadar olumsuzdur ki bedenimiz sürekli stres altında hisseder. Stres altında hisseden bir canlı için beden alarm halinde olacaktır ve kendini korumak adına kaç veya saldır komutlarında hormonlar ve hücre aktivitesine girecektir. Araştırmaların da gösterdiği gibi böyle bir insan uzun vadede hem akıl hem de beden sağlığını yitirecektir. İyi çalışamayan bir beyin iyi çalışmayan bir beden demektir. Oysa bunun tam aksini yapabilmek mümkündür. Derin nefesler alarak beyin aktivitesini yavaşlatan insan kendini mutlu olasılıklarla dolu bir gelecek içinde görebilir. Beyin hayal edilen bu şeyleri gerçek olarak algılayarak buna uygun sinirsel uyarımlar yapar. Tüm beden henüz gerçekleşmemiş bu güzel geleceği o anda yaşamaya başlar. Yaşamaya başlamak tüm canlılığıyla zihindeki bu geleceği şu anda deneyimlemek demektir. Yeni bir deneyim yaşamaya başladığında ona uygun koşulları kendine çekeceğin kesindir. Böylece istediğin geleceği şu anda var kılarsın ve bunun etkisini her gün kendine yaşattığında değişim de kaçınılmaz olur.
Kaynakça:

 1. http://rayyayin.com/index.php?p=writers&id=48
 2. https://www.kitapyurdu.com/kitap/plasebo-sensin/363266.html&manufacturer_id=177386
 3. https://www.idefix.com/Kitap/Kendiniz-Olma-Aliskanligini-Kirmak/Joe-Dispenza/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000627493
 4. https://www.fizyorem.com/tr/kayropraktik
 5. https://www.derki.com/kutuphane/basucu-kitaplari/plasebo-sensin/
 6. “YOU ARE THE PLACEBO!” | The Most Eye-Opening Video That Will Leave You Speechless – Joe Dispenza (https://www.youtube.com/watch?v=N8m5MbLKk-I)
 7. https://www.naturalawakenings.com/2015/07/31/224946/joe-dispenza-on-the-power-of-thought-alone-to-heal
 8. http://www.youaretheplacebo.com/
 9. https://mentalhealthdaily.com/2015/02/20/self-directed-neuroplasticity-consciously-changing-your-brain-function/
 10. https://evrimagaci.org/plasebo-etkisi-nedir-ne-degildir-4325

İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz