Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kişilik testleri 

İLK BAKIŞTA GÖRDÜĞÜN NEDİR? -Kişilik Testi- Güçlü ve Güçsüz Yanlarını Öğren!
Güçlü ve güçsüz yanlarımızı fark etmek her zaman kolay olmayabilir. Başkalarına kolayca objektif bakabilirken iş kendimize gelince biraz zorlanırız. Hâlbuki güçsüz ve güçlü yanlarımız apaçık ortadadır ve hatta yakınlarımız bunların farkındadır.

Ne kadar zeki veya sezgileri kuvvetli biri olursak olalım kendimizde keşfedilecek bir yan daima bulabiliriz. Gerçekten mutlu ve başarılı yaşamak için bir içsel keşif yolculuğuna çıkmak gerekir. Bu yolculuk bazen uzun araştırmalarla bazen de şimdi vereceğimiz gibi küçük, eğlenceli testlerle olabilir.

Bu testimizde Ukraynalı ressam Oleg Shupliak’ın bir resmini kullanacağız. Lütfen resme bak ve ilk gördüğün öğeyi aklında tut.

Seçimini yaptıysan açıklamalara geçebiliriz.

1. Adam yüzü (Salvador Dali)

İlk gördüğün öğe Salvador Dali’nin yüzü ise en zorlu zamanlarda bile sarsılmadan duruyor ve objektif tavrını koruyorsun demektir. Bu senin en büyük gücün.
Kriz anlarında pek çoğumuz duygusal ve zihinsel olarak sarsıntıya uğrarız. Ancak çoğu kişinin artık pes ettiği noktada sen sakinliğini koruyorsun. Yaşananlardan kendini soyutluyor ve duygusallığa kapılmadan karar alıyorsun. Bu nedenle arkadaşların karar anlarında senin yanlarında olmanı istiyor. Sen güvenilir bir karar merciisin ve sana yakın olanlar bunun farkında.

Bu gücün aynı zamanda güçsüzlüğünü de barındırıyor. En zayıf noktan işte bu zor anlarda kendini duygusal olarak izole etme alışkanlığın. Bay veya bayan robot tavrına büründüğünde duygusallığa kapılmıyorsun belki ama bu tutum senin zorlayıcı duygularla yüzleşmeni engelliyor olabilir. Eğer duygulara kendini tam olarak açmazsan kendini test etme fırsatı bulamayabilirsin. Dolayısıyla duygularla baş etme konusunda kişisel gelişimin aksayabilir. Bu nedenle arada bir seni koruyan güvenli sığınağından dışarı çık ve duygularınla yüzleş. Böylece duygusal hayatında keşfetmeye değer pek çok güzel şeyle karşılaşacaksın.

2. Masa

Resme ilk baktığında masayı gördüysen diğer insanları dinlemek ve anlamakta çok başarılısın demektir.

İletişim kurma becerin en tutuk insanların bile sana zorlanmadan açılabilmesini sağlıyor. Sen adeta bir terapist olarak doğmuşsun. Lisanslı bir psikolog olmasan bile insanlar sorunlarını anlatmak için sana gelebilir. Kendini bu konuda yetiştirebilir ve eğitim alarak bu özelliğini kariyer fırsatına çevirebilirsin.
İletişim gücün ne kadar yüksekse harekete geçmedeki kararlılığın bir o kadar düşük. Başkalarına yardımcı olmak için saatlerce konuşabilir ve en uygun eylem planlarını çıkarabilirsin ama iş kendi kararlarını almaya geldiğinde takılıp kalabilirsin. Son kararı vermek sana zor gelebilir.

Düşünceleri bir kenara bırakmayı ve hislerine güvenmeyi öğrenmelisin. Kendi iç sesine güvendikçe eyleme geçmek için daha büyük bir güç bulacaksın. Artık senin için harekete geçme zamanı.

3. Kız

Önce beyaz giysili kitap okuyan kızı gördüysen en büyük gücün zekân demektir. Yeni konular, farklı eğitim alanları ve genel kültür bilgileri hoşuna gidiyor. Öğrenmeyi sevdiğin için doğal halinde zeki bir insansın. Eğer bir konu dikkatini çektiyse onun hakkında öğrenilebilecek her şeyi öğrenmeye çalışıyorsun. Akademik kariyer yapabilir veya ilgilendiğin konuda uzman olabilirsin. Yaptığın işleri en ince ayrıntısına kadar tasarlayabilirsin. Plan yapmayı seviyorsun. Zihnin hiç durmuyor.

Öte yandan ilgi alanın dışındaki konularda pek az fikrin var. Dikkatini çekmeyen konular hakkında o kadar az düşünmüşsün ki bazen düşüncesizce bir yorumda bulunabiliyorsun. Bu da senin güçsüz yönün diyebiliriz. Yapman gereken şey ise hayatın her alanında bir denge tutturmak, yani sevdiğin konularla sevmediklerin arasındaki bilgi ve ilgi farkını biraz olsun azaltmak. Böylece daha dengeli bir kişilik geliştirebilir ve bunu yaparken insanlarla iletişimini güçlendirebilirsin.

4. Sandalye

Eğer ilk olarak sandalyeyi görüyorsan herkesten farklı, çok kendine özgü bir perspektife sahipsin demektir. Böyle bir bakış açısıyla problemlere farklı açılardan yaklaşabiliyor ve kimsenin görmediği çözümleri bulabiliyorsun. Etrafındakiler sıra dışı fikirlerinden dolayı sana geliyor ve biraz da bu yüzden seni çok seviyorlar. Rahat, hızlı ve zeki tutumunla istediğin herkesin kalbini kazanabilirsin. Tahmin edilemez doğan bazen seni tekinsiz yapabilir. Kumar oyunları ve risk içeren her türlü aktiviteye düşkünlük gösterebilirsin.
Güçsüz yanın ise bir konuya dikkatini uzun süre verememek. Muhteşem fikirler ancak onları hayata geçirdiğinde anlam kazanırlar. Düşündüğün konuda eyleme geçmezsen fikirler unutulur gider. Bu nedenle yapman gereken çabuk sıkılma ve pes etme huyunu biraz törpülemektir. Tek ihtiyacın biraz sabır ve disiplin. Sebat ettiğinde ve eserinin hayata geçtiğini gördüğünde tüm yaşadığın zorluklara değdiğini göreceksin.

Testimiz doğru çıktı mı? Yorumlar kısmında düşüncelerini bizimle paylaşabilirsin.

 
Kaynakça: https://themindsjournal.com/optical-illusion-test-strengths-weaknesses/

İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz