Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Genel 

EN İYİSİ SEN OL!! Sadece Bunları Bilmen Gerek!

Tüm hayat yolculuğun kendine yaptığın inişli çıkışlı bir serüven. Tüm bu yolculuğun amacı ve varmak istediğin hedef içindeki gücü tam anlamıyla anlamaktan ibaret. Bunu anladığında tüm yaşamın ardındaki muhteşem düzeni de anlamış oluyorsun. İşte o zaman olağanüstü veya şu anda sana çok uzak gelen muhteşem değişimlere birebir yaşayarak tanık oluyorsun.

 

Hiçbirimiz tesadüfen bu hayat yolculuğuna çıkmış değiliz. Burada bu zamanda olmamızın bir amacı var ve bu amacı ortaya çıkarmak çok önemli. Ruhunun burada olmak ve bu zaman diliminde yaşamak için duyduğu arzuyu anlayabilmen çok önemli. Ruhsal planda yaşam için duyulan müthiş bir arzu vardır. Bu arzu yaşam hediyesini kazanma hakkını sunmuştur sana. Her yaşam istinasız bir şekilde hediyedir ve ruhun kazanması amaçlanan bir çok dersi barındırır.


 

Hayatın getirdiği bir körlük vardır. Ne kadar muhteşem ve sihirli bir ruhsal yolculuk içinde olduğumuzu unuturuz. Gündelik koşuşturmalar içinde yaşamın amacı ve ruhsal gelişim gibi düşüncelerden uzak dururuz. Tüm sistem de bunlardan uzak durmamız için düzenlenmiş gibidir. Sanki sıradan bir hayatta sıradanlıkla sürüklenen sıradan insanlar olduğumuza inanmamız istenir. İşte bu yüzden bu sözler UYANIŞ demektir. İşte bu yüzden ruhunun arzusunu hissetmeye çalışmaya UYANIŞ diyoruz. Tüm sistem seni uykuda tutmaya çalışıyor; ama uyanmak sadece bu gerçekleri hatırlamak demek. Hepsi bu. Hatırlarsan uyanırsın ve uyanırsan bir daha uyuman mümkün olmaz.

 

Hatırlamak dememin nedeni söylediklerimin ruhsal düzeyde senin tarafından biliniyor olması. Aslında tüm bu bilgiler sana yabancı veya uzak değil; sadece hatırlaman ve fark etmen gerekiyor. Dikkatini ve enerjini gereksiz ve elindeki tüm gücü tüketen konulardan veya olaylardan çekerek yaşamın asli amacına odaklaman gerek. Dikkatini odakladığında ve enerjini kendin ve tüm insanlık adına doğru olana yönlendirdiğinde sende başlayan bu uyanışın muazzam gücünü de fark etmeye başlayacaksın.

 

Bir kısırdöngü içinde sıradanlığa mahkum edilen insanoğlu gerçek potansiyeline ulaşamıyor bir türlü. Yaşama gelme amacından uzak durması bir yana buna odaklanacak konsantrasyon gücünü ve motivasyonu kendinde bulamıyor. Gün içinde enerjisini sömüren olaylara kendini kaptırıyor ve sığınması gereken iç huzurunu bir türlü yakalayamıyor. Oysa bunu yakalamak ve en maksimum düzeyde potansiyeline ulaşmak zor ve ulaşılmaz bir hedef değil. Her insanın doğumuyla beraber buna ulaşma hakkı var ve daha da önemlisi ruhsal gelişimi için bunu hayatında gerçekleştirmeli. Olabildiğince yaşadığı hayatı ve kendisini ruhunun arzusuna göre şekillendirmesi gerek.

 

Şimdi bunun için kolaylıkla uygulayabileceğin adımlara tek tek bakalım:

 

  1. NE YAPIYORSAN EN İYİSİNİ YAP: Ne yaptığından çok nasıl yaptığın önemli. Hep aksini düşünmeye programlı bir zihnimiz var. Sanki içimizdeki tuhaf yargıç “bu iyi bir performans sergilemeye değmez” ama “bu olsa elimden gelenin en iyisini yaparım” diyor. Önümüzdeki işleri veya eylemleri değer değmez diye tuhaf bir yargılama içine giriyoruz ve tahmin edin ne oluyor? Yaptığımız bir işe kendimizi tam potansiyelimizle verecek kadar değerli bulmuyoruz. Kısacası yaşamımızı kendimiz küçümsüyoruz. Tam konsantre olarak yaptığımız işe kendimizi vermemek için bahaneler üretmeye bayılıyoruz. Henüz ulaşamadığımız o çok büyük hedeflerimize bir ulaşsak nasıl da tam performans göstereceğimizi düşünüyoruz ama işte ona ulaşamıyoruz çünkü bize o fırsat verilmiyor. Bir verilse neler neler yapacağız.

İşte ilk adımda bu kendini kandırma oyunundan çıkman gerekiyor. Her ne yaparsan yap en iyisini yapmaya karar veriyorsun. Kararının arkasında duruyorsun ve hayatına böyle devam ediyorsun. İşte o zaman ilk kapı önünde açılmış oluyor.

Çok basit bir şeyle başlayalım. Herkesin her gün yaptığı veya yapması gereken bir işle başlayalım. Sabah kalktığında yatağını düzelterek güne başlamak. Küçücük ve belki de önemsiz bir eylem. En iyisini yapmaya değmeyecek bir şey. Kafandaki yargıç böyle söylüyor; hatta belki de toplamasan da olur diyor. Oysa şimdi buna farklı bakmaya davet ediyorum seni. İlk adımı anlamak ve hayata geçirmek adına yatağını yapabildiğin en iyi şekilde topla. Hatta bunun için yatak toplama şekillerini internetten araştır. Kafanda planla; araştır; öğren ve uygula. Sonunda en iyi toplanmış yatağa sahip olman önemli değil; yapabileceğinin en iyisini yapman önemli.


Bunun gibi basit olarak algıladığın eylemlerle başlayabilirsin. Zamanla yapabileceğinin en iyisini yapma davranışı ve bu şekilde düşünmek senin için normal hale gelecektir. Seni uyarmalıyım; içindeki ses tüm bunları saçma ve gereksiz bulacak ama bu sese kulak vermemeyi öğrenmelisin. Hayatındaki hiçbir şeyi gereksiz, basit, anlamsız diye yargılamadan elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanman gerek. Hep sıradan veya yeterli ama göze batmayan ortalama bir yaşamdan çıkmanın ilk anahtarı işte burada saklı. Bunu düşünce ve yaşam şeklinin bir parçası yaptığında hedeflerine ulaşma konusunda çok büyük bir ilerleme kaydetmişsin demektir.

 

  1. GÜCÜNÜ VE ENERJİNİ BOŞA HARCAMA: Gün içinde yapabileceklerin için ayırdığın enerji sınırlıdır. Bir de buna ek olarak dikkatini dağıtacak veya odaklamanı zorlaştıracak pek çok etken var. Günümüz dünyasında düşünceni dağıtmak adına düzenlenmiş pek çok şey var. Düşüncen ve dikkatin elindeki en önemli güçlerin bunu elinden almak için yarışan bir dünya olduğunun farkında olmalısın. Gereksiz ve ağır duygularla bezenmiş diziler, filmler, internetteki bilgi kirliliği bunlardan sadece bazıları. Enerjini ve dikkatini neye vereceğin konusunda seçici ve dikkatli olman işte bu yüzden çok önemli. Bunun için belli bir düzeye kadar öz disiplin geliştirmen gerekiyor. Niyetine odaklanmak için diğer dikkat dağıtıcı etkenlerden kendini uzaklaştırmayı öğrenmen gerekiyor. Bunu öğrenmek için zamanını ayarlamayı ve günün hangi saatinde dikkatinin en iyi halde olduğunu keşfetmen gerekli. Bazı insanlar için dikkatlerinin en yüksek olduğu zaman sabah saatleridir. Bazıları için bu gece geç saatler olabilir. Potansiyelini maksimumda kullanman için çok çalışman gerekmiyor ama çalışmanı en etkin bir şekilde yapman gerekiyor. Etkin olmak tam konsantre olabilmek, düşünce odağını bütünüyle yaşadığın ana getirebilmek ve gereksiz ayrıntılarda kaybolmamak demektir. Çok üzün süreler ve çok yorularak çalışmak niyetlerine ulaşman için tercih etmen gereken yol değil ama tüm enerjini dikkatinin en yüksek olduğu zaman diliminde tam odaklayabilmen gerekiyor. Verimli olmak ikinci kapının açılmasını sağlıyor. Verimli ve etkin olmak adına enerjini ve dikkatini niyetine odaklayabilmek ikinci kapıdan geçmen demektir. İşte bu hayatındaki değişimi başlatacak itici gücü elde etmeni sağlamaya yetecektir.

   1. SEVDİĞİN ŞEYİ YAPMAN ya da YAPTIĞIN ŞEYİ SEVMEN GEREKİR: Severek yapılan her iş için özellikle motivasyon yaratman gerekmez. Sevdiğin için bu hal sende doğal olarak oluşur. Tam gönül vermeden yapılan işlerde potansiyelini en maksimum düzeyde kullanman çok zordur veya uzun vadede devamlılığı sağlayamazsın. İlk etapta en arzu edilen şey sevdiğin ve doğal olarak yeteneğin olduğu bir işe yoğunlaşmandır. Herkesin severek ve doğal eğilimle iyi yapabileceği ve kendindeki gücü ortaya koyabileceği bir iş vardır. Eğer kendinde böyle bir eğilim veya yetenek olmadığını düşünüyorsan bunu keşfetmemişsin demektir. Bu da videonun başındaki konuşmaya seni tekrar getiriyor. Hayat ve yaşadıklarının tamamı kendini tanıman ve anlaman için karşına çıkan olaylar dizisi. Özellikle zorlayıcı olaylar ve kişiler sende var olan ve belki de farkında olmadığın bazı özelliklerin ortaya çıkması için hayatına giriyor. Örneğin ailende psikolojik sorunları olan bir yakının olduğunu düşünelim. Bu son derece zor ve üzücü bir durumdur. Bu kişiyle doğru bir iletişim kurmaya çalışmak için pek çok kez çabalaman gerekir. Onun yaşadığı sıkıntıları birazcık olsun hafifletebilmek için uğraşman gerekir. Tüm bu zorluk karşısında kendindeki empati kurma ve rahatlatma yeteneğini görebilirsin. Bunu gördüğünde hayatında psikolojik danışmanlık yönünde bir mesleğe doğru doğal bir eğilimin olduğunu keşfedebilirsin. Dikkatini ve içsel gücünü buna odaklayarak başarılı bir psikolog olabilirsin. Normalde aile içinde yaşanan büyük bir talihsizlik olarak görülen bu olay senin kendi hayatında severek yapabileceğin bir mesleğe dönüşebilir. Yaşadığın her olayda kendi içine dönerek neyi içinde bir zorlanma hissetmenden başardığını ve neyi gerçek bir güç ortaya koymana rağmen başaramadığını incelemen gerek ama bunun yaparken kendini yargılamaktan kaçın. Başarısızlık sadece öğrenmen gereken bir deneyimdir; hepsi bu. Öğren ve geç. Başarısızlığın kendisine takılma. Tekrar olmaması için ne yapmam gerek? Neden olmuyor? Kendimde neyi geliştirmem gerek? Bu soruların cevabını bul ve geç. Bir daha da tekrar tekrar başarısızlığı düşünmekten kaçın. Kendini bir bilgisayar oyununda sonsuz canın varmış gibi düşün. Bu olmadı; diğerinde başarırım. Bu kadar saf, çocuksu bir hevesle ve istekle yeniden başla. Böyle yaptığında üçüncü kapının önünde açıldığını göreceksin. Bu kapıdan da geçtiğinde artık önünde hiçbir engel kalmıyor. Artık gerçek gücünü hayata geçirmeye ve tüm niyetlerine uygun bir yaşama ulaşmak için önünde hiçbir engel yok. Ulaşabildiğin en yüksek potansiyeline dönüşüyorsun. Kendini böyle güçlü, mutlu ve başarılı görmek hayata ilk geliş amacını da gerçekleştirmen anlamına geliyor. Sadece en yüksek potansiyeline ulaşanlar insanlığa hayır ve hizmet sunmaya muktedir olur; bunu unutma. Kendini geliştirdiğinde ve uyandığında tüm insanlık gelişir ve uyanır çünkü birlik yasasına göre parça bütüne hizmet eder. Bu yüzden bir kişinin yükselişi tüm insanlığın yükselişi demektir.

 

 

 

EN İYİSİ OLMAN İÇİN MÜMKÜN OLAN TÜM OLASILIKLARI ÇAĞIR:

Şimdi vereceğimiz bu olumlamaları demin anlattığımız kapıların önünde rahatlıkla açılması için tekrarlayabilirsin:

– Yapabileceğimin en iyisini yapmak için gerekli güce ve isteğe sahibim.

– Kendimin en yüksek potansiyeline ulaşmak için tüm olanaklara ulaşabilirim.

– Kendimi keşfederek içsel gücümü ve yeteneklerimi hayata geçirebilirim.

– Doğuştan hakkım olan başarı, bolluk ve hayata gelme amacımı gerçekleştirebilirim.

 

Kendini keşfetmek, geliştirmek, içindeki gücü açığa çıkarmak ve çok daha mutlu bir hayat yaşamak için yürümen gereken yolda kısa sürede büyük adımlar atabilmen dileğiyle; sevgi ve ışıkla kal…


 

Yazan ve Seslendiren: Didem Çiloğlu

 

İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz