Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ruhsal farkındalık 

EMPAT MISIN? Bu SORULARLA Öğrenebilirsin! Bir Empat Olarak NASIL YAŞAMALISIN?
BİR EMPAT OLARAK NASIL YAŞAMALISIN?

Empat kelimesi empati kelimesinden geliyor. Empati bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bunun bir üst aşamasında gönül gözü açık insanlar diğer insanlar hakkında tam bilgi sahibi olmadıkları halde o kişilerin ruhsal durumlarını, yaşadıkları olayları veya zaman zaman hastalıklarını bile hissetmeye başlıyorlar.  Bu aşamaya ulaşıldığında bu insanlara ruh okuyucusu anlamında empat diyoruz. Bunun doğuştan gelen bir yetenek olduğu ve yaşadıkça edinilen tecrübelerle daha da geliştirildiği düşünülüyor. Bazen tam aksine bu yeteneği zamanla kaybedenler de olabiliyor.  Empati yeteneği mistik ve ruhsal konularla ilgilenildiğinde büyük bir hızla artıyor. Kendini tamamen maddi dünyaya kaptıranlarda ve aşırı stresle yorucu işlerde çalışanlarda ise azalıyor veya bazen tamamen kaybediliyor.

Kendinde böyle bir yeteneğin olup olmadığını merak ediyor musun? Öyleyse şimdi soracağım 15 soruyu cevaplayabilirsin. Bu soruların en az 10 tanesine evet dersen bir empat olduğun sonucunu çıkarabilirsin. O zaman ise videonun ikinci bölümünü yani nasıl yaşaman gerektiğiyle ilgili tavsiyeler kısmını izlemeni öneriyorum. Hazırsan sorulara başlayalım:

 
EMPAT MISIN?

 1. Yanında bulunduğun kişiye göre duygu durumun değişir mi? Örneğin eğer o üzüntülüyse sen de üzüntülü, o neşeli ise sende mutlu hisseder misin?
 2. Çok sayıda insanla görüşmek seni enerjisel olarak tüketir mi?
 3. Bazı insanların yanında enerjin çekilmiş gibi olur mu?
 4. Başkalarının üzüntülerini üzerine alır mısın?
 5. Duygularını ifade etmekte zaman zaman zorlanır mısın? Kelimeler hissettiklerini anlatmakta yetersiz kalıyor gibi olur mu?
 6. Çocuklar ve hayvanlar yanında rahat eder mi? Hiç tanımadığın çocuklar yanına gelip seninle göz teması kurar mı? Hayvanlar özellikle sıkıntılı veya hastalarsa karşına çıkarlar mı?
 7. Yabancılar kolaylıkla sana açılıp özel hayatlarını anlatıyor mu? Birçok insanın sırlarını birden sana açtıklarına şahit oluyor musun?
 8. Bir insan gülümsese bile onun içindeki acıyı hissedebiliyor musun?
 9. Kendini şarj etmek için yalnız kalmaya ihtiyaç duyuyor musun?
 10. Nedenini tam açıklayamasan da bazı insanlar ve ortamlardan uzak durmak istiyor musun?
 11. Bazı ortamlarda ve insanların yanında nedensiz bir sıkıntı hissediyor ve bu ağır hisle sürekli esniyor musun?
 12. Duyguların bedenini etkiler ve bu sebeple bazı kronik ama genellikle zarar vermeyen rahatsızlıklar yaşar mısın? Örneğin kan şekeri düşüklüğü, baş dönmesi veya baş ağrıları.
 13. Kendine zaman ayıramadığın zaman, eğer bu süre uzarsa, çok sinirli ve tahammülsüz olur musun?
 14. Sevdiğin insanlara karşı aşırı hoşgörülü ve hayır diyemeyen bir davranış şeklin mi var?
 15. Sorunlu ve rahatsız yapılı insanları hayatına bir mıknatıs gibi çekiyor musun?

 EMPATLAR NASIL YAŞARSA DAHA MUTLU OLURLAR?

Empatlar gönül gözü açık güzel insanlardır ama çoğu zaman bu özellikleri onları mutlu etmekten çok rahatsız ediyor gibidir. Bazıları bundan kurtulmaları gerektiğini bile düşünebilir. Her ne kadar empat olmak zor olsa da bu, aslında o kişilerin ruhsal olarak olgun olduğunu gösteren ve takdir edilmesi gereken bir özelliktir. Doğuştan gelen empatlık yeteneği olumlu açıdan bakılırsa kişiye diğer insanları ve durumları hızla değerlendirmesini sağlayarak tehlikelerden ve zor durumlardan çabuk kurtulmasına fırsat verir. Empatlar kendi hayat deneyimleriyle bu özelliklerini birleştirdiklerinde ve yaşadıklarından ruhsal dersler çıkarttıkça çok daha mutlu bir hayat yaşamaya başlarlar. Yine de şimdi söyleyeceğim tavsiyelere kulak verirlerse çok daha dengeli ve huzurlu bir hayata kavuşmaları kolaylaşır.

 

1- “HAYIR” DEMEYİ ÖĞRENMEK: Empatların en büyük yönelimleri her ne durumda olursa olsun diğer insanlara yardım etmek ve yanlarında bulunma arzularıdır. Bu durumda en zorlandıkları eylem “hayır” diyebilmektir. Sağlıklı sınırlar çizmeyi başaramadıkları zaman bu özelliklerini fark edenler tarafından sömürüye açık hale gelebilirler.

Empatlar çok istenilen bir dostluk kapasitesine sahiptirler. Dostluk doğal olarak karşındaki kişiye güven vermek ve arkasında olmaktır. Bu durum zaman zaman ilişkilerde bazı negatif hallere de yol açabilir. Empatların etrafındaki çoğu kişi onların iyi bir dinleyici olduklarının farkındadır. Üstelik bu kişiler diğerlerinin üzerindeki negatifi kendi üstlerine alıp müthiş bir rahatlama sağlamaktadırlar. Bir süre sonra sadece olumsuz duyguların boca edildiği karanlık bir kuyuya dönüşebilirler. Burada iki önemli noktaya dikkat edilmelidir:

 1. Karşındaki kişi sadece olumsuz şeyler anlatıyorsa
 2. Karşındaki kişi senin hayatını hemen hemen hiç sormuyor ve tek taraflı bir iletişime giriyorsa

Bu iki durumda sağlıklı sınırlar ihlal edilmiş demektir ve bir empat olarak mutlaka sağlıklı sınırlar çizmen gerekir. Bu da bazı durumlarda bu kişinin negatif konuşmalarına ve temasına hayır diyebilmektir. Zor olan bu çok sevdiğin bir kişi de olabilir ama seviyor olman sağlıklı sınırlar çizemeyeceğin anlamına gelmez. Üstelik eğer ki aranızda sevgi bağı varsa böyle yaptığın zaman ilk anda bir tepki gelse de zaman içinde ilişkinizin çok daha olumlu ve alma verme açısından çok daha dengeli hale geldiğini fark edersin. Uzun vadede ise bu tavır bazı kişilerle ilişkilerinin ya biteceği ya da tamamen olumlu yönde dönüşeceği anlamına gelir.

 
2- DÜZENLİ OLARAK ENERJİ TEMİZLİĞİ YAPMAK: Empatların içinde bulundukları ortamlardan ve temas ettikleri insanlardan gelen fazla ve ağır enerjiler vardır. Bu yabancı enerjileri üzerlerinden atamazlarsa çeşitli duygusal ve bedensel tepkiler verirler. Duygusal olarak sinirli ve tahammülsüz olabilirler. Normalde vermeyecekleri öfkeli tepkiler ve kendilerinde bulunmayan hiddetli duygularla kendilerini yıpratabilirler. Bedensel olarak ise ciddi bir hastalığın belirtisi olmayan ama yine de çok rahatsız eden belirtiler gösterebilirler. Bunların en yaygınları baş dönmesi, kulak çınlaması, baş ağrıları, tansiyon ve kan şekeri oynamaları, uykusuzluk veya aşırı uykululuktur. Bu tip rahatsızlıklar yaşamamaları için en etkili yöntem topraklanma yöntemidir. Topraklanma çalışması evde rahatlıkla yapılabilen kısa ama etkili bir enerji temizliği çalışmasıdır. Eğer bir empat olduğunu düşünüyorsan sık sık şimdi vereceğim çalışmayı yapmanı tavsiye ederim.

 

TOPRAKLANMA ÇALIŞMASI:

Toprak ve su elementi üzerinde biriken ve sana ait olmayan enerjileri üzerinde atabilmen için çok etkilidir. Bu çalışmada her iki elementi de kullanarak kısa bir sürede nasıl rahatladığını göreceksin. Çalışma için tuz ve suya ihtiyacın var. Tuz istersen sofra tuzu istersen kaya veya deniz tuzu olabilir. Tuz bu çalışmada toprak elementidir. Su ise hafif ılık olmalıdır. Ayaklarını tuz karıştığın ılık suya koyarak gözlerini kapat. Bu aşamada rahatlatıcı bir müzik de çalışmana eşlik ederse daha rahat konsantre olursun. Ortamın enerjisini ada çayı yapraklarını yakarak ve benim tercihim olan sandal ağacı tütsüsü yakarak temizlemiş olursan daha da etkili bir çalışma olur. Bunları yapmadıysan camları açarak odanın önceden iyice havalandırıldığından emin olmalısın. Güneş ışığı ve bol oksijende bir yerin enerjisel olarak temizlenmesine yardımcı olur. Şimdi gözlerini kapat ve elini göbek deliğinin biraz üzerine yerleştir. Nefes alırken göbeğin şişmeli ve ağzından nefesi verirken göbeğin içine çekilmeli. Bu şekilde üç derin nefes al. Şimdi ayaklarının altından tıpkı ağaçlar gibi köklerin uzadığını düşün. Bu kökler ilk önce toprağa ardından toprağın aşağısına doğru uzansın. Ayaklarından çıkan bu köklerin mümkün olan en derine indiğini, dünyanın merkezine doğru gittiğini gözlerinin önünde canladır. Şimdi bedeninin çevresini kaplayan mavi beyaz enerjiyi görmeye odaklan. Bu fiziksel bedenini saran enerji alanının. Bu enerji alanının üzerindeki koyu donuk renkli başka enerjileri görmeye çalış. Bu donuk renkli enerjiler sana ait değil. Şimdi bu mat gri veya koyu duman renkli enerjilerin ayaklarının altında uzanan köklere doğru gittiğini düşün. Bu kökler sayesinde enerji alanından dünyaya geri gidiyorlar. Dünya bu enerjileri çekiyor ve şifalandırıyor. Bedenini saran enerjinin üzerinde hiçbir yabancı enerji kalmayana dek onların ayaklarının altında uzanan köklere gittiğini ve temizlendiğini gör. Bu şekilde 3-4 dakika kalman yeterli olacaktır. Temizlenme bittiğinde “Fizik ve enerji bedenim tamamen temiz ve sağlıklıdır” diyerek çalışmayı sonlandırabilirsin.

 

3- AĞIR ENERJİLERDEN UZAK BİR YAŞAM STİLİ BENİMSEMEK: Empat olarak bulunduğun ortamlar ve birlikte olduğun kişiler konusunda çok seçici olmak zorundasın. Yaşadığın ortam ve özellikle evinde çalışmayan ve enerjiyi bozan ev aletleri, kirli ve dağınık bir ortam olmamalıdır. İş yerinde mutlaka gökyüzünü ve güneşi görebileceğin bir cam veya balkon kenarında ve bol oksijenli ortamlarda çalışmalısın. Eğer böyle bir ortam yoksa en azından öğlen arasında veya gün içinde en az 45 dakika açık havada zaman geçirmelisin. Gökyüzü, güneş, ağaç, çiçek gibi doğal her ne varsa ona yakın durmalısın. Bazen sırf bunlardan uzak durduğun için bile tükenmiş hissedebilirsin. Sürekli iletişim kurduğun ve birlikte olduğun kişiler konusunda ise çok dikkatli olmalısın. Bazılarıyla sağlıklı mesafeler koyman bazılarıyla empati özelliğini bilinçli olarak kapatarak etkileşimde bulunman gerekebilir. Videonun sonunda gerekli durumlarda empati yeteneğini nasıl bilinçli olarak kapatabileceğine bakacağız. Empatlar az ama öz insanla iletişim halinde kalırlarsa daha huzurlu bir yaşam sürdürdüklerinde hem fikirler; bu yüzden çok enerjinin birbirine geçtiği kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak bir yaşam stili benimsemende fayda var. Bedenine aldığın yiyecek ve içeceklerde bile aşırıya kaçmaman ve sigara gibi sağlıksız seçimlerden uzak durman gerekiyor. Hassas bir beden ruh ilişkin olduğu için kaba ve ağır enerjilerin tüm sistemini çabucak bozup altüst ettiğini şimdiye kadar fark etmişsindir. Oldukça düzenli ve sağlıklı bir yaşam stili birinci tercihin olmalı. Bir de uyku düzenin çok ama çok önemli. Oldukça karanlık bir ortamda düzenli ve yeterli uykuyu alabilirsen enerji bedenin kendini toparlayacak gücü bulacaktır. Karanlık melatonin hormonu ve epifiz bezi için olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

 
EMPATİ YETENEĞİNİ İSTEYEREK NASIL KAPATABİLİRSİN?

Bazı durumlarda empati yeteneğin seni zorlayabilir ve böyle olduğunda bir süreliğine bir empat gibi değil de gayet duyarsız hatta duygusuz bir insan gibi davranman gerekebilir. Negatif enerjinin yoğun bir şekilde toplandığı yerler ve insanların içinde özellikle uzun bir süre bulunman gerekli olduğunda kendini korumak için enerji alanını kapatman gerekli olabilir. Empatlar zaman içinde bunun ne kadar önemli olduğunu anlar ve bazıları içgüdüsel olarak kendilerini korumak adına bunu yaparlar. Bazen çevredeki bu enerjilere kendini bilinçli olarak kapatman gerekebilir. Şimdi bunu nasıl yapabileceğine bakalım:

1- İlk önce böyle bir ortama gireceğini önceden biliyorsan gitmeden önce 2-3 dakika kadar gözünün önüne bedenini saran mavi koruyucu bir ışık gelmelidir. Bu koruyucu ışığın seni olası tüm enerjisel saldırılara karşı koruyacağını düşünmelisin. Bu sırada içinden koruyucu bir dua edebilirsin veya “kendimi negatif enerjilere kapatıyorum” olumlamasını yapabilirsin.

2- Hazırlıksız bir şekilde böyle bir ortamın içine girdiysen bir süreliğine tuvalete gitmek için ortamdan ayrılmalısın. Su enerjiyi üzerinden atmak için çok etkili bir element olduğu için hemen elini yüzünü yıkamalısın. Ardından gözlerini kapatıp mavi koruyucu ışık kalkanının enerji bedenini sarmaladığını gözünün önünde canlandırmalısın. İçinden üç dört kez “kendimi negatif enerjilere kapatıyorum” diye tekrarladıktan sonra bulunduğun ortama geri dönebilirsin.

3- İletişimde olduğun süre boyunca kendi duygularını ve hayatını anlatma ve anlatılanları mesafeli bir konumda dinle. Dinlediklerin çok negatif cümleler içeriyorsa; örneğin “artık hiç kimseye güvenemezsin; herkes çıkarının peşinde” gibi içinden “bu düşünceyi iptal ediyorum” diyebilirsin. Karşındaki kişi senin fikirlerine veya herhangi başka bir fikre açık değilse enerjini onu düzeltmeye veya değiştirmeye harcamak senin kendini aşırı yorgun ve tükenmiş hissetmenle sonuçlanır. Bunu engellemek için içinden iptal ediyorum diyerek enerji harcamaktan uzak durabilirsin.

4- Kendi düşünceni söylemen ısrarla talep edilirse kısa cümlelerle aksi düşünceni tartışma yaratmayacak şekilde söyleyebilirsin. Deminki örneği ele alırsak şöyle diyebilirsin: “Senin düşüncene saygım var ama ben genellemelere inanmıyorum. Benim düşünceme göre olumlu enerjiler olumlu durumları kendisine çeker.”

5- Bu ortamdan uzaklaştığında ve eve döndüğünde mutlaka topraklama çalışması yaparak yine de kendini arındırmalısın.

 

SONUÇ: EMPAT OLMAK BİR HEDİYE Mİ YOKSA BİR CEZA MI?

Empat olmak aslında ruhsal olarak gelişmişliğin işaretlerinden birisi. Bu açıdan bakarsan bundan kurtulman veya bunu bir ceza olarak görmen gerekmiyor. Yine de bu yeteneğinle birlikte daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürmeyi de öğrenmen şart. Sonuç olarak çok daha hassas ve duyarlı olmak şu anda toplumumuzda en çok ihtiyaç duyulan ve şifa verici özellikler. Günümüz dünyasının senin gibi empatlara çok daha fazla ihtiyacı var. Kendini korumayı öğrendikten sonra bu özelliğini bir ruhsal güce dönüştürerek yaşamak belki de bu dönemde dünyada bulunma amaçlarının başında geliyor. Hassas olmak zayıf olmak değil tam aksine ruhsal olarak büyük güçlere sahip olmak anlamına geliyor. Sadece bunu fark etmek bile senin etrafına sevgi dolu enerjini yayarken daha mutlu ve huzurlu hissetmene yardımcı olacaktır.

Yazan ve Seslendiren: Didem ÇİLOĞLU


İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz