Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Ruhsal farkındalık 

Dört adımda kendini keşfetme rehberi (Krishnamurti’den bilgelik dolu sözler)1. Eğitimin sonu yoktur. Bir kitabı okuyup bir sınavı geçmekle eğitimin sona ermez. Hayatın tümü doğduğun andan öleceğin ana kadar bir eğitim sürecidir.

Hayatı aşamalar halinde algılamak bizi yanlış yönlendirebilir. Hayat sürekli akış halindedir. An be an gelişir; büyür ve öğreniriz. Bu sürekli akış hali bir kitabın, bir dersin, bir konunun sona ermesiyle kesilmez. Bu nedenle öğrenme hiç bitmez. Hayatı sonlar ve yeni başlangıçlar olarak bölmek insan zihninin özelliğidir. Bunun ötesinde hayat bir an bile kesilmeden devam etmektedir.

2. Özgürlük ve aşk birbirinden ayrılamaz. Aşk bir reaksiyon değildir. Eğer sen beni sevdiğin için seni seviyorsam bu alışveriştir. Pazardan alınabilen bir şeydir; aşk değildir. Aşk karşılığında bir şey istememektir. Hatta bir şey verdiğini bile hissetmemektir. Ancak böyle bir aşkla özgürlüğü bilebilirsiniz.

Karşılığını beklediğiniz her eylemde sonuca bağlı olursunuz. Bu özgürlüğü engeller. Aşk gibi yüce bir duygu yaşamak ve sürdürmek için özgürlük duygusunu kaybetmemek gerekir. Aşkın doğası hafiftir ve uçucudur. Bu özellikleriyle insanı yüceltir ve ilham verir. Aşkın gücünü, verdiği özgürlük duygusuyla ölçebilirsiniz. Özgürleştirmeyen aşk, aşk taklidi yapan bağımlılık duygusudur.

3. Mutluluk tuhaftır. Onu aramadığın zaman gelir. Mutlu olmak için çabalamadığında, beklenmedik bir anda, gizemli bir şekilde belirir. O saflıktan, var oluşun mutluluğundan gelir.

Pek çok bilge kişinin işaret ettiği üzere mutluluğu aramanın kendisi bir huzursuzluk halidir. Mutluluk bulunabilen değil olunabilen bir şeydir. Onu aramak için yapacağınız her şey sizi ondan uzak düşürür. Halbuki, olma halinin içinde rahatlamak ve beklentisizlik mutluluğun kendiliğinden belirmesini sağlar. Mutluluğun kendi gündemi vardır. Sizin isteklerinizden bağımsız olarak hayatınızda belirir ve kendi istediği kadar hayatınızda kalır. Bize düşen tek şey iyi bir ev sahibi olarak onu ağırlamaktır.

4. Hayatın sadece bir kısmını değil tamamını anlamalısınız. Bu yüzden okumalısınız. Bu yüzden gök yüzüne bakmalısınız. Bu yüzden şarkı söylemeli, dans etmeli, şiir yazmalı, acı çekmeli ve anlamalısınız. Bunların tamamı hayatın kendisidir.

Hayat doğrusal bir çizgide ilerlemez. Beklentilerinize uymadan farklı biçimler alabilir, sizi şaşırtabilir. Bu yüzden ne olursa olsun önünüze koyduğunuz o tek yolun dışındakini görmeye çalışın. Yan yollara girin; deneyler yapın ve kendinizi keşfedin. Yaşamaya değer bir hayat için yolun kendisi olun.İlginizi Çekecek İçerikler

Yorum Yaz